Vo Zvolene otvoria nové poradenské centrum pre mladých, vzniklo podľa vzoru z Fínska

28. januára 2019

BANSKÁ BYSTRICA 28. januára (WebNoviny.sk) – Nové poradenské centrum pre mladých ľudí do 29 rokov otvoria vo Zvolene v stredu 30. januára o 15:00 na treťom poschodí domu služieb.

V centre Konekt nájdu záujemcovia informácie ohľadom vzdelávania, pracovného uplatnenia, dobrovoľníctva či štúdia v zahraničí, ale zájsť sem môžu, aj keď ich zaujíma kultúrne dianie, či jednoducho potrebujú poradiť.

Ako agentúru SITA informovala referentka pre styk s verejnosťou na Mestskom úrade vo Zvolene Eva Hapčová, ide o pilotný projekt, ktorý by mal skúšobne fungovať do augusta. Vznikol podľa vzoru fínskych centier pre mladých Ohjaamo. Fínske mesto Turku je od začiatku projektu partnerom Zvolena.

Organizované aktivity

Centrum Konekt vzniklo najmä vďaka podpore samosprávy, ktorá zabezpečila priestor v dome služieb. Pracovať tam budú dvaja mladí koordinátori.

Zároveň sa tu budú mladí ľudia stretávať na podujatiach či pri konzultáciách s odborníkmi z úradu práce, Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, OZ Slatinka, Iuventy, Nadácie pre deti Slovenska, kariérnymi poradcami a ďalšími.

Je to priestor otvorený pre všetkých, budeme organizovať napríklad aktivity pre zdravotne znevýhodnených v spolupráci s občianskym združením HANS,“ hovorí Ela Klementová z organizácie Epic. V tomto priestore bude aj možnosť zorganizovať vlastnú aktivitu, ak je zameraná na vzdelávanie a mladých ľudí.

Odpovede na otázky mladých

Poradenské centrum pre mladých ľudí vzniklo vďaka spolupráci mesta, neziskovej organizácie Epic a ďalších asi tridsiatich ľudí zo štátneho, súkromného aj neziskového sektora.

Máme za sebou dva roky práce a stretávania sa. Výsledkom tejto spolupráce je Konekt, neformálne miesto, kde sa mladí ľudia môžu cítiť bezpečne a kde nájdu odpoveď na svoju otázku, prípadne aspoň radu, kam zájsť, aby mohli svoj problém vyriešiť,“ konštatuje Klementová.

Ako dodáva, práve mladí ľudia im hovorili, že im chýba možnosť sa s niekým poradiť a porozprávať sa napríklad o výbere školy či povolania.

Oceňujem, že Konekt spoločne vytvorili riaditelia a učitelia škôl, zástupcovia podnikateľského sektora, zamestnanci štátnych inštitúcií a samotní mladí ľudia. Práve mladí ľudia musia dať odpoveď na otázku, čo konkrétne potrebujú a ako im napríklad mesto môže pomôcť,“ uviedla primátorka mesta Lenka Balkovičová. Práve potrebami mladých ľudí sa chce poradenské centrum riadiť a ponúkať im služby šité na mieru.

Viac k témam: mládež, poradenstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo Zvolene otvoria nové poradenské centrum pre mladých, vzniklo podľa vzoru z Fínska © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*