Voľby v Tichom Potoku sú neplatné pre Džuganovej agitačný prejav, v Nemšovej je problémom Gabriš

10. januára 2019

KOŠICE 10. januára (WebNoviny.s) – Voľby primátora mesta Nemšová (okres Trenčín), ako aj voľby starostu obce Tichý Potok (okres Sabinov) sú neplatné. Na svojom neverejnom zasadnutí o tom v stredu rozhodlo plénum Ústavného súdu SR.

Neústavnosť a nezákonnosť volieb primátora mesta Nemšová, ale aj samotný volebný výsledok v sťažnosti namietal neúspešný kandidát František Bagin (SNS), ktorý po sčítaní volebných lístkov zaostal za svojím protikandidátom Milošom Mojtom (nezávislý) iba o dva hlasy. Mojto ich získal 1143 a Bagin 1141.

Problémová kandidatúra Gabriša

Neúspešnému kandidátovi sa nepozdávala predovšetkým účasť iného protikandidáta Stanislava Gabriša (nezávislý), a to z dôvodu, že pri predložení kandidačnej listiny mal uviesť nepravdivé tvrdenia o svojej bezúhonnosti a podľa sťažovateľa nemal právo vo voľbách kandidovať.

Ešte v apríli 2018 s ním totiž bola rozsudkom Okresného súdu v Trenčíne schválená dohoda o vine a treste, v ktorej priznal vinu a bol odsúdený na peňažný trest, resp. náhradný trest odňatia slobody v trvaní troch mesiacov a zákaz viesť motorové vozidlá na jeden rok. Vo voľbách získal Gabriš 152 hlasov.

„Podľa názoru sťažovateľa je nepochybné, že v prípade nekandidovania odporcu by mohli byť výsledky volieb primátora zásadne odlišné, pretože voliči, ktorí odovzdali svoj hlas odporcovi, mohli voliť ktoréhokoľvek iného kandidáta na primátora,“ uvádza sa v sťažnosti.

Bagin namietal aj neuznanie jedného z hlasov a napadol voľby primátora na celom území mesta Nemšová, teda vo všetkých volebných obvodoch. Ústavný súd po posúdení sťažnosti vyhlásil voľby primátora mesta za neplatné.

Závažné porušenie volebného moratória

V obci Tichý Potok došlo k závažnému porušeniu volebného moratória, a to tým, že úradujúca starostka a kandidátka KDH na post starostu Ľubica Džuganová v čase moratória predniesla v obecnom rozhlase agitačný predvolebný prejav, ktorým propagovala svoju osobu, ako aj kandidátov hnutia na post poslancov v obecnom zastupiteľstve a vyslovene vyzývala občanov obce, aby ich aj ju volili.

Občania následne podali z dôvodu podozrenia zo spáchania priestupku podnet na Obvodnom oddelení Policajného zboru Lipany. Džuganová vo voľbách získala 90 hlasov. Jej protikandidát Miroslav Duda (nezávislý), ktorý sťažnosť na Ústavný súd podal, získal o šesť hlasov menej. Ústavný súd ale vyhlásil voľby starostu za neplatné.

Plénum Ústavného súdu SR na svojom stredajšom rokovaní zároveň prijalo na ďalšie konanie sťažnosť strany Spolu – občianska demokracia na neústavnosť a nezákonnosť volieb a proti výsledku volieb poslancov obecného zastupiteľstva obce Lipovec (okres Rimavská Sobota). Sťažnosť na výsledky volieb starostu obce Ľuboriečka (okres Veľký Krtíš) súd zamietol.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Komunálne voľby 2018 na Slovensku

Viac k témam: komunálne voľby 2018 na Slovensku, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Voľby v Tichom Potoku sú neplatné pre Džuganovej agitačný prejav, v Nemšovej je problémom Gabriš © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*