Zomrel profesor Martin Slobodník, dekan Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave

15. apríla 2019

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Vo veku 49 rokov zomrel dekan Filozofickej fakulty (FiF) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Martin Slobodník.

Agentúre SITA túto informáciu potvrdila hovorkyňa UK v Bratislave Lenka Miller. Univerzita sa k úmrtiu dekana oficiálne vyjadrí neskôr.

Štúdium na Pekinskej univerzite

Profesor Martin Slobodník absolvoval v rokoch 1988-1994 štúdium čínskeho jazyka a kultúry na FiF UK. Od septembra 1991 do júna 1993 bol na študijnom pobyte na Pekinskej univerzite (ČĽR).

Po skončení magisterského štúdia bol doktorandom v Ústave orientalistiky Slovenskej akadémie vied (SAV). Počas doktorandského štúdia dva roky študoval tibetský jazyk a kultúru (1996-1998). Od roku 2000 začal ako odborný asistent vyučovať na Katedre východoázijských štúdií FiF UK.

Bývalý boss Templárskych rytierov pôjde na 55 rokov do väzenia, boli známi vraždami aj únosmi

MEXIKO 18. júna (WebNoviny.sk) - Bývalý šéf mexického drogového kartelu Templárski rytieri (Los Caballeros Templarios) Servando Gómez pôjde na 55 rokov do väzenia....

V roku 2005 ako štipendista Humboldtovej nadácie absolvoval výskumný pobyt na univerzite v Bonne. Bol riešiteľom a spoluriešiteľom viacerých zahraničných individuálnych aj kolektívnych výskumných grantov.

Výskumy aj v Tibete a Číne

Slobodník v roku 2007 získal titul docent v odbore všeobecné dejiny a stal sa vedúcim katedry. Počas pôsobenia v tejto funkcii pripravil otvorenie štúdia koreanistiky od septembra 2012. Roku 2013 sa stal prodekanom pre rozvoj fakulty a informačné technológie, v máji 2017 do jeho agendy pribudli aj medzinárodné vzťahy. V máji 2016 bol menovaný za profesora v odbore orientálne jazyky a kultúry.

Vedecky sa venoval čínsko-tibetským vzťahom, náboženskej politike v Číne (osobitne voči tibetskému buddhizmu) a československo-čínskym vzťahom v 50. a 60. rokoch. Absolvoval viacero terénnych výskumov v Tibete a archívnych a knižničných výskumov v Číne, Veľkej Británii, Nemecku a Českej republike.

Publikoval dve vedecké monografie a takmer 60 štúdií v slovenskom, anglickom, nemeckom a čínskom jazyku vo viac ako desiatich štátoch. Prednášal na viacerých zahraničných univerzitách v Európe (Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Nemecko, Rumunsko), aj vo východnej Ázii (Čína, Taiwan, Japonsko).

Viac k témam: školstvo, úmrtie, Univerzita Komenského v Bratislave, vysoké školy
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel profesor Martin Slobodník, dekan Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*