Zoznam kandidátov na ústavných sudcov sa rozšíril o ďalšie mená, medzi nimi je aj Procházka

4. januára 2019

BRATISLAVA 4. január (WebNoviny.sk) – Zoznam kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR sa opäť rozšíril o ďalšie mená. Medzi kandidátmi je aj bývalý poslanec Národnej rady SR a expredseda strany Sieť Radoslav Procházka, ktorého nominoval Marek Maďarič (nezaradený).

Najčastejšie navrhovali Kresáka a Švecovú

Oprávnené inštitúcie a jednotlivci zatiaľ najčastejšie navrhovali poslanca Petra Kresáka (Most-Híd) a predsedníčku Najvyššieho súdu SR Danielu Švecovú.

Menoslov možných ústavných sudcov a sudkýň sa rozšíril aj o Michala Matulníka, Jána Štiavnického, Petra Straku, Radoslava Procházku, Borisa Gerberyho, Ľuboša Szigetiho, Zuzanu Pitoňákovú, Jána Drgonca, Michala Trubana a Radovana Hrádeka.

Zoznam sa definitívne uzavrie 7. januára, pričom verejné vypočúvanie kandidátov sa začne na najbližšej schôdzi Národnej rady SR. V súčasnosti sa v ňom nachádza 24 mien, pričom Národná rada SR zvolí 18 kandidátov.

Musia získať nadpolovičnú väčšinu hlasov

Slovensko čaká vo februári masívna výmena ústavných sudcov, keď sa ich vymení deväť z celkového počtu 13 vrátane predsedu. Národná rada SR podľa v súčasnosti platných pravidiel zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

Uchádzačom stačí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Ešte na jeseň minulého roka v parlamentne neprešiel vládny návrh ústavného zákona z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý mal upraviť súčasné podmienky voľby ústavných sudcov.

Viac k témam: Marek Maďarič, Radoslav Procházka, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Zoznam kandidátov na ústavných sudcov sa rozšíril o ďalšie mená, medzi nimi je aj Procházka © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*