Skip to content
-
Subscribe to our newsletter & never miss our best posts. Subscribe Now!
  • Facebook
  • X
  • TikTok
  • WhatsApp
Aktualizované.sk
Aktualizované.sk
  • Amerika
    • Severná Amerika
      • USA
      • Mexiko
    • Južná Amerika
  • Európa
    • Spojené kráľovstvo
    • Francúzsko
    • Nemecko
    • Rakúsko
    • Taliansko
    • Česká republika
    • Poľsko
    • Slovensko
      • Politika
      • Krimi
      • Počasie
      • Ekonomika
    • Maďarsko
    • Švédsko
    • Ukrajina
    • Rusko
  • Afrika
  • Ázia
    • Čína
    • India
    • Turecko
  • Austrália
  • Viac
    • Bývanie
    • Cestovanie
      • #najkrajšiakrajina
    • Zdravie
    • Consulting
    • Práca & Mzdy
    • Vzťahy
    • Recepty
    • O nás
      • Impresum
      • Pravidlá používania
      • GDPR
      • Reklama
      • Používanie AI v redakcii
      • Kontakt
  • Amerika
    • Severná Amerika
      • USA
      • Mexiko
    • Južná Amerika
  • Európa
    • Spojené kráľovstvo
    • Francúzsko
    • Nemecko
    • Rakúsko
    • Taliansko
    • Česká republika
    • Poľsko
    • Slovensko
      • Politika
      • Krimi
      • Počasie
      • Ekonomika
    • Maďarsko
    • Švédsko
    • Ukrajina
    • Rusko
  • Afrika
  • Ázia
    • Čína
    • India
    • Turecko
  • Austrália
  • Viac
    • Bývanie
    • Cestovanie
      • #najkrajšiakrajina
    • Zdravie
    • Consulting
    • Práca & Mzdy
    • Vzťahy
    • Recepty
    • O nás
      • Impresum
      • Pravidlá používania
      • GDPR
      • Reklama
      • Používanie AI v redakcii
      • Kontakt
Subscribe
Close

Search

Slovensko

Prípad bývalej krajskej prokurátorky stíhanej pre neplnenie povinností sa znovu vrátil na bratislavský súd

By SITA.sk
2. júna 2026
0
Doba čítania: 2 minúty/minút

2.6.2026 (SITA.sk) – Súd vytýčil termín hlavného pojednávania.

Mestský súd Bratislava I sa bude už po tretíkrát zaoberať prípadom bývalej šéfky Krajskej prokuratúry v Bratislave Ivety K., obžalovanej pre zneužitie právomoci verejného činiteľa. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu, ktorý vytýčil termín hlavného pojednávania na 1. júla.

Naposledy v tomto prípade v decembri 2025 samosudca Karol Posluch obžalovanú oslobodil, keďže skutok podľa neho nebol trestným činom. Prokurátor, ktorý pre Ivetu K. navrhoval podmienečný trest, vtedy na mieste podal odvolanie. Vec tak putovala na Krajský súd v Bratislave, ktorý prípad vrátil na prvostupňový súd.

Cestovanie

Nerozhodnutie o návrhu na podanie obžaloby

Ešte v roku 2019 odvolal vtedajší generálny prokurátor Jaromír Čižnár šéfku Krajskej prokuratúry v Bratislave Ivetu K. z funkcie. Dôvodom bolo, že osem rokov nerozhodla o návrhu na podanie obžaloby na Lóranta K. za pokus o úverový podvod. Vyšetrovateľ bývalej Národnej kriminálnej agentúry navrhol Lóranta K. a ďalších ešte v roku 2011 obžalovať, prokurátorka však vo veci nekonala.

Lórant K. sa v médiách spomínal ako kamarát bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Spomínal sa napríklad v nahrávke o údajnom vydieraní podnikateľa Jaroslava Haščáka. Obžalovaná takisto nerozhodla o návrhu na podanie obžaloby vo veci obvineného Jána M.

Disciplinárne previnenie

Sudca Karol Posluch v rámci prvého prejednania prípadu ešte v decembri 2024 postúpil vec Krajskému prokurátorovi v Bratislave. Podľa jeho názoru išlo totiž vo veci nerozhodnutia o dvoch návrhoch na podanie obžaloby o disciplinárne previnenie, nie o trestný čin.

V skutku totiž absentoval zákonný znak úmyslu a spôsobenia škody. Prokurátor vtedy voči rozhodnutiu podal sťažnosť. Krajský súd následne v máji 2025 rozhodnutie prvostupňového súdu zrušil a vec mu vrátil na opätovné prejednanie a rozhodnutie.

Pri v poradí druhom rozhodnutí, v rámci ktorého obžalovanú oslobodil, sa sudca stotožnil s argumentáciou Ivety K., ktorá zdôrazňovala svoju vtedajšiu zaneprázdnenosť. „Nie je žiadny iný dôkaz, ktorý by zdôvodnil konanie obžalovanej,“ skonštatoval v decembri 2025 Posluch. Doplnil tiež, že vo veci nezistil zákonný znak spôsobiť inému škodu.

Navrhovaný trest

Prokurátor pôvodne pre obžalovanú Ivetu K. navrhoval nepodmienečný trest odňatia slobody na dolnej hranici trestnej sadzby pre skutok zneužitia právomoci verejného činiteľa, ktorá predstavuje dva až päť rokov väzenia. Odsedieť si ho mala v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Obhajca obžalovanej, naopak, argumentoval, že v rámci žalovaného skutku neboli naplnené znaky danej skutkovej podstaty.

Samotná Iveta K. v decembri 2024 zdôraznila, že jej pochybenie bolo dôsledkom plnenia iných pracovných povinností a nemala úmysel pomôcť ani poškodiť osoby vystupujúce v predmetných trestných veciach. „Nikdy som neporušovala zákon vedome ani nevedome,“ vyhlásila.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka ešte v marci 2021 Ivete K. z dôvodu jej trestného stíhania pozastavil výkon funkcie prokurátorky. Momentálne už ako prokurátorka nepôsobí.

Práca a mzdy - užitočné rady

Viac k témam: Súdy, Zneužitie právomoci verejného činiteľa
Zdroj: SITA.sk – Prípad bývalej krajskej prokurátorky stíhanej pre neplnenie povinností sa znovu vrátil na bratislavský súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Author

SITA.sk

Follow Me
Other Articles
Previous

Izraelský minister obrany pohrozil útokmi na Bejrút, tvrdí, že má podporu USA

Next

Ministri EÚ sa chystajú na mimoriadne online rokovanie o epidémii eboly v Afrike

No Comment! Be the first one.

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Najnovšie články

  • Putin varuje Ukrajinu pred tvrdou odvetou: Otvorili ste Pandorinu skrinku. Moskva chce zasiahnuť citlivé sektory
  • Fico hovorí o megaškandále okolo MOM-iek. Žilinka mu odkázal: Nebudete mi diktovať, kedy sa vyjadrím
  • Taraba prichádza s plánom veľkého šetrenia v štáte: Menej funkcií, menej štátnych tajomníkov. Návrhy chce dať Ficovi
  • Slovensko chystá zásadnú zmenu pre deti. Sociálne siete majú byť až od 16 rokov
  • Polícia zasiahla v podniku na Miletičovej. Po sťažnostiach občanov preverili vyše stovku ľudí
  • Prevádzači pýtali od migrantov až 9 000 eur. Po chaose v Ceute polícia rozbila dve siete
  • Kolumbia po ničivom zemetrasení počíta stovky obetí. Zahynulo už 329 ľudí, ďalších 247 stále hľadajú
  • NATO bez verejného avíza rozbehlo veľké manévre pri Kaliningrade. Do vzduchu vyslalo aj vzácny stroj elektronického boja
  • Slovensko má ďalšieho veľkého výhercu. Šesť správnych čísel mu prinieslo 500 000 eur
  • Masaker v Kryvom Rihu: 16 mŕtvych a vyše 130 zranených. Kallasová hovorí o „zámernom terore“
Copyright 2026 — Aktualizované.sk. All rights reserved. Blogsy WordPress Theme
Prihlásiť sa