Ako zladiť obývaciu izbu so spálňou?

12. augusta 2022

12.8.2022 (Webnoviny.sk) – V malých bytoch nie je vždy možné mať oddelenú spálňu. Niekedy musíme urobiť kompromis a vytvoriť priestor na spanie v obývacej izbe. S trochou fantázie to nebude vôbec ťažké!

Spálňa v obývacej izbe – akú pohovku si vybrať?

Je zrejmé, že v obývacej izbe nebude miesto pre klasickú veľkú posteľ, takže jej funkciu musí plniť pohovka – rozkladacia a pohodlná. Oplatí sa vybrať pohovku na spanie, ktorej mechanizmy budú fungovať hladko a efektívne a ktorej každodenné skladanie a rozkladanie nebude kvôli jej hmotnosti a zložitosti ťažké. Pohovka na spanie by mala mať tiež dostatočne veľký priestor na uloženie posteľnej bielizne.

Preto zvážte každodenné prikrytie pohovky, ktorá bude súčasne slúžiť aj ako posteľ. Ide predovšetkým o zaistenie príslušnej hygieny. Je predsa známe, že obývacia izba je miestom na oddych a zábavu celej rodiny, rovnako ako priestor na prijímanie hostí. Pohovka sa môže zašpiniť a byť „vysedená“, no a v takom prípade už nebude spanie na nej príjemné. Štýlová prikrývka na pohovku bude určite spĺňať praktickú aj dekoratívnu funkciu.

Zriadenie spálne v obývacej izbe – na čo treba dávať pozor?

Pri zariaďovaní spálne v obývacej izbe, teda pri vytváraní miestnosti, ktorá má plniť dve funkcie, nezabudnite na jej vhodnú výzdobu. Farebné prevedenie je veľmi dôležité – spálňa by mala byť svetlá, ľahká a prispievať k relaxácii. Na druhú stranu, v obývacej izbe sa zvyčajne môžete trochu odviazať… Preto je na dosiahnutie kompromisu vhodné zvoliť svetlé a univerzálne farby stien. Nechajte sa trochu uniesť predstavivosťou s doplnkami, napr. nástennými dekoráciami. Vynikajúcim riešením pre spálňu-obývaciu izbu bude obraz hôr. Pýtate sa prečo? Hlavne preto, že motív hôr a lesov je v poslednom čase jedným z najmódnejších motívov a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť! Farebné prevedenie takého obrazu navyše kombinuje dynamiku s pokojom, takže dokonale zapadá do atmosféry miestnosti. A čo je najdôležitejšie – každý obraz s vyobrazením hôr má jedinečnú silu – eleganciu, moc, stabilitu, tajomstvo a navyše sú hory jednoducho krásne! Taká dekorácia bude preto ideálna pre miestnosť, kde je priestor ako pre zábavu, tak pre úplný pokoj.

Zriadenie spálne v obývacej izbe – na čo si treba dávať pozor?

  • Vyhnite sa krikľavým a výrazným farbám. Zaujímavý obraz, farebný kvetináč alebo koberec sú samozrejme vítané, ale nemali by ste to preháňať s množstvom! V miestnosti, ktorá je príliš farebná, sa nedá efektívne odpočívať.
  • Nepreháňajte to s množstvom doplnkov, ktoré sú ohniskom prachu, čo môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie počas spánku.
  • Veľmi často vetrajte miestnosť. Zdravá spálňa je vetraná spálňa!
  • Vypnite elektronické zariadenia počas noci. Elektrosmog môže nepriaznivo ovplyvniť kvalitu spánku a zdravia.

Spálňa v obývacej izbe je veľmi praktickým riešením v malých bytoch. Ak bude vhodne usporiadaná, určite sa stane skutočnou oázou pokoja.

Informačný servis

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*