Horúca správa: Vláda zrušila určité protipandemické opatrenia, oddnes sa ľahšie nakupuje aj cestuje

11. októbra 2021

Nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR, upravujúca činnosť prevádzok, je účinná od pondelka.

Hodiny vyhradené pre seniorov a osoby ZŤP sú zrušené. Doteraz mali „seniorské hodiny“ vyčleniť prevádzky v bordových a čiernych okresoch v režime „základ“. 

„K zrušeniu seniorských hodín pristúpilo konzílium odborníkov spolu s ÚVZ SR z pragmatických dôvodov. Jeden z nich bol, že seniori ich využívali málo, toto opatrenie tak v konečnom dôsledku prevádzky neprimerane zaťažovalo a bolo to neefektívne. Zdôrazňujeme však, že naďalej platí povinnosť prevádzok dodržiavať súbor mnohých protiepidemických opatrení na zníženie šírenia nákazy, ktoré im vyplývajú z platných vyhlášok,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Pri vstupe do prevádzky je povinné zvoliť si režim, mať o tom na viditeľnom mieste oznámenie a zabezpečiť vstup do priestorov len účastníkom v zvolenom režime (základ, OTP, kompletne zaočkovaní).

Mikulec riešil v Grécku migračnú krízu, utečeneckému táboru na ostrove Samos daroval zubárske kreslo

28.10.2021 (Webnoviny.sk) - Migrácia a azyl boli hlavnými témami stretnutia ministra vnútra Romana Mikulca...

Režim však nemusia vyznačovať napríklad potraviny, drogérie, lekárne, očné optiky a predajne zdravotníckych pomôcok, kúpele poskytujúce procedúry na základe návrhu lekára, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, knižnice, čerpacie stanice, opravovne a servis elektroniky strojov či služby STK a emisnej kontroly.

Za kompletne zaočkované osoby sa pre potreby vyhlášky považujú deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku. Lehota bola podľa ÚVZ SR stanovená tak, aby sa osoba vo veku 12 rokov stihla zaočkovať a po očkovaní jej uplynul potrebný čas, pri ktorom je predpoklad, že sa v tele stihne vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok.

Dĺžka karantény po vstupe do SR sa skráti pri jej bezpríznakovom priebehu zo 14 na desať dní. Karanténu možno ukončiť aj negatívnym výsledkom PCR testu vykonaného najskôr v piaty deň. Karanténa sa netýka plne zaočkovaných osôb. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k režimu na hraniciach, ktorá bude účinná od 15. októbra.

Status plne zaočkovanej osoby je po novom pri vstupe na územie SR potrebné preukazovať buď COVID preukazom EÚ alebo iným národným certifikátom tretej krajiny. Musí byť opatrený pečiatkou alebo elektronicky overiteľný a musí byť vyhotovený aj v anglickom jazyku.Osoba, ktorá nie je schopná takto sa preukázať, sa nepovažuje za plne zaočkovanú osobu,“ priblížila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Registrácia cez eHranicu bude pri vstupe na Slovensko povinná pre osoby nad 12 rokov a dvoch mesiacov veku. Lehota bola stanovená tak, aby osobe vo veku 12 rokov po očkovaní uplynula potrebná doba, pri ktorej je predpoklad, že sa v tele stihne vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok,“ vysvetlila hovorkyňa.

Povinná karanténa sa po novom nebude vzťahovať na osoby, ktoré vstupujú na územie SR s cieľom nevyhnutných úkonov potrebných na získanie pracovného povolenia a dokladov s tým súvisiacich pre povolanie vodiča hromadnej a kamiónovej dopravy v SR, pokiaľ sú schopné preukázať sa pri vstupe na územie SR potvrdením o tejto skutočnosti. Tieto osoby musia zároveň disponovať negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín.

Na zoznam krajín, pri ktorých sa pasažieri (vrátane zaočkovaných) s príletom na Slovensko nemusia preukazovať PCR testom, pribudli Spojené arabské emiráty.
Daj vedieť svojím priateľom

Jeden komentár na “Horúca správa: Vláda zrušila určité protipandemické opatrenia, oddnes sa ľahšie nakupuje aj cestuje

  • Veronika Palisinova píše:
    Váš komentár čaká na schválenie.

    Nikde nespominate opatrovateľky, to mam vždy keď sa vrátim z turnusu byť v karanténe? Pred odchodom domov sa testujem stále, tak p rosim o odpoveď a áno, očkovanie je,, dobrovoľne “.

  • Lenka píše:

    Moc by ma zaujímalo kam radíte služby ako je napr . Sklenárstvo. Majú povinnosť označiť prevádzku režimom? Ak nemusí servis elektro spotrebičov tak by nemali ani oni ,či?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*