Mimoriadna správa! Povinné respirátory, od pondelka sa opäť menia protipandemické pravidlá, kde ich máme nosiť?

12. mája 2023

Od pondelka 15. mája tohto roka Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zruší vyhlášku, ktorá upravuje nosenie respirátorov v nemocniciach, v čakárňach a ambulanciách lekárov, v domovoch sociálnych služieb a v lekárňach.

Zlepšenie epidemickej situácie

Od tohto dátumu už v uvedených priestoroch prekrytie horných dýchacích ciest nebude povinné. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

K tomuto kroku pristupujeme vzhľadom na postupné zlepšovanie epidemickej situácie vo výskyte akútnych respiračných ochorení na území Slovenska,“ objasnila Račková.

Išlo podľa nej o poslednú vyhlášku ÚVZ SR súvisiacu s COVID-19, ktorá bola ešte v platnosti. „Vývoj epidemickej situácie budeme naďalej dôsledne monitorovať,“ dodala.

Nosenie respirátora odporúčajú

Hoci už prekrytie horných dýchacích ciest nebude povinné, nosenie respirátora návštevníkom v týchto priestoroch úrad stále odporúča. ÚVZ tiež odporúča nosiť respirátor osobám, ktoré začínajú pociťovať príznaky respiračného ochorenia.

Respirátory je takisto vhodné si nasadiť v preplnených prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy, v preplnených interiéroch, či na hromadných podujatiach.

Ústup z krízového režimu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok 5. mája tohto roka odvolala stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu.

Znamená to ústup z pohotovostného krízového režimu, odborníci však budú situáciu v súvislosti s COVID-19 naďalej sledovať a vyhodnocovať. Nemožno však podľa ÚVZ vylúčiť, že vírus bude spôsobovať ďalšie zvýšené krivky chorobnosti.

„V súčasnosti už sú však k dispozícii nástroje, ktorými je možné zmierňovať dopady ďalšieho možného nárastu počtu ochorení na COVID-19. Dôležité bude tiež naďalej sledovať, ako sa bude vyvíjať situácia s koronavírusom SARS-CoV-2,“ dodal ÚVZ.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*