Skip to content
-
Subscribe to our newsletter & never miss our best posts. Subscribe Now!
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
  • https://t.me/
  • https://www.instagram.com/
  • https://youtube.com/
Aktualizované.sk
Aktualizované.sk
  • Amerika
    • Severná Amerika
      • USA
      • Mexiko
    • Južná Amerika
  • Európa
    • Spojené kráľovstvo
    • Francúzsko
    • Nemecko
    • Rakúsko
    • Taliansko
    • Česká republika
    • Poľsko
    • Slovensko
      • Politika
      • Krimi
      • Počasie
      • Ekonomika
    • Maďarsko
    • Švédsko
    • Ukrajina
    • Rusko
  • Afrika
  • Ázia
    • Čína
    • India
    • Turecko
  • Austrália
  • Viac
    • Bývanie
    • Cestovanie
      • #najkrajšiakrajina
    • Zdravie
    • Consulting
    • Práca & Mzdy
    • Vzťahy
    • Recepty
    • O nás
      • Impresum
      • Pravidlá používania
      • GDPR
      • Reklama
      • Kontakt
  • Amerika
    • Severná Amerika
      • USA
      • Mexiko
    • Južná Amerika
  • Európa
    • Spojené kráľovstvo
    • Francúzsko
    • Nemecko
    • Rakúsko
    • Taliansko
    • Česká republika
    • Poľsko
    • Slovensko
      • Politika
      • Krimi
      • Počasie
      • Ekonomika
    • Maďarsko
    • Švédsko
    • Ukrajina
    • Rusko
  • Afrika
  • Ázia
    • Čína
    • India
    • Turecko
  • Austrália
  • Viac
    • Bývanie
    • Cestovanie
      • #najkrajšiakrajina
    • Zdravie
    • Consulting
    • Práca & Mzdy
    • Vzťahy
    • Recepty
    • O nás
      • Impresum
      • Pravidlá používania
      • GDPR
      • Reklama
      • Kontakt
Subscribe
Close

Search

hungary demonstration 12017 676x451 168790.jpg
Svetové Správy

Nie je to premiérska téma ani u susedov? Tisíce Maďarov protestovali za lepšie zdravotníctvo

By SITA.sk
9. marca 2025 2 Min Read
0
Doba čítania: 2 minúty/minút

9.3.2025 (SITA.sk) – Tisíce ľudí sa v sobotu zhromaždili v centre Budapešti, aby požadovali viac financií pre dlhodobo zanedbávaný verejný zdravotný systém Maďarska, pričom držali transparenty s nápismi „Naša zdravie je v ohrození“ či „Chceme európsky štandard starostlivosti“. Demonštrácia prišla v čase, keď nacionalistický premiér Viktor Orbán, ktorý je pri moci od roku 2010, čelí pred budúcoročnými voľbami rastúcej kritike kvality verejných služieb.

Protestu sa zúčastnili tisíce ľudí

Podľa odhadu fotografa AFP sa na protestu pred parlamentom zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí. „Potrebujeme zmenu,“ povedala Fanni, 27-ročná zubárka, ktorá odmietla uviesť svoje priezvisko, pričom vyjadrila obavy o svoju hospitalizovanú babičku.

„Je strašné, že musíte zvažovať, či stojí za to vziať svojho staršieho príbuzného s menším problémom do nemocnice, pretože by tam mohol zomrieť,“ dodala. Sándor, všeobecný lekár, ktorý tiež nechcel uviesť svoje celé meno, sa sťažoval na rozsiahly nedostatok zdravotníckeho personálu.

Cestovanie

Demonštrácia pre zdravotnú starostlivosť

„Mám 77 rokov a viedol som dve praxe všeobecného lekára. Nie je nikto, kto by ma nahradil,“ povedal AFP. Anikó Kertesz, 58-ročná banková úradníčka, ktorá sa tiež zúčastnila na proteste, uviedla, že jej sestra naďalej čaká na odstránenie maternice, viac ako rok po tom, čo jej zrušili termín operácie.

„Keď mala ísť do nemocnice na zákrok, zavolali jej tesne predtým a povedali, že je naplánovaných príliš veľa operácií,“ povedala AFP. „Zdravotná starostlivosť patrí nám všetkým!“ vyhlásil jeden z rečníkov na zhromaždení, čo vyvolalo nadšený potlesk davu.

Najväčší problém maďarskej verejnosti

Maďarská lekárska komora, ktorá organizovala protest, vyzvala na lepšie financovanie a reformy. Šéf Orbánovej kancelárie Gergely Gulyás však obvinil komoru z toho, že sa správa ako „politický aktér“. Zdôraznil, že vláda je otvorená rokovaniam a tvrdil, že v posledných rokoch dosiahla „veľké pokroky“ v zdravotníctve, najmä v zvyšovaní platov lekárov.

Maďarsko podľa údajov Eurostatu v roku 2022 minulo na zdravotníctvo len 4,4 percenta svojho HDP, čo je menší podiel ako ktorákoľvek iná krajina Európskej únie. Prieskumy konzistentne ukazujú, že kvalita zdravotnej starostlivosti je jedným z najväčších problémov maďarskej verejnosti.

Práca a mzdy - užitočné rady

Viac k témam: Maďarská vláda, Maďarský premiér, protesty v Maďarsku, Zdravotníctvo
Zdroj: SITA.sk – Nie je to premiérska téma ani u susedov? Tisíce Maďarov protestovali za lepšie zdravotníctvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Author

SITA.sk

Follow Me
Other Articles
aptopix syria 00788 676x451 168785.jpg
Previous

Bezpečnostné sily zabili v Sýrii vyše 700 Alawitov, kresťanská cirkev odsúdila masakry civilistov

67caf9090c37b601544793 676x451 168793.jpg
Next

Predčasné parlamentné voľby budú len vtedy, keď to povie Smer-SD. Tvrdí premiér Fico

No Comment! Be the first one.

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Najnovšie články

  • Moskva ostro reaguje na vyhostenie svojho diplomata z Rumunska. Napätie medzi krajinami opäť rastie
  • Dunaj trápia rekordne nízke prietoky. Veľké lode uviazli, Gabčíkovo zaviedlo mimoriadny režim plavby
  • Vo viac ako tridsiatich okresoch platia prísnejšie opatrenia. Hasiči varujú pred vysokým rizikom vzniku požiarov
  • Prezident Spojených arabských emirátov pricestoval na Slovensko. Rokovať bude o investíciách aj strategickej spolupráci
  • Moskva obracia účet za vojnu proti Európe. Ruskí politici žiadajú miliardové odškodnenie aj návrat zmrazených rezerv
  • Mladí Slováci hospodária rozumne, brzdia ich však nízke platy a drahé bývanie
  • Slovensko sa pripravuje na extrémne horúčavy. Teploty môžu vystúpiť až na 40 stupňov
  • SaS navrhuje výrazné zlacnenie palív. Tvrdí, že vodiči by pri tankovaní mohli ušetriť až 20 eur
  • Rovinka napadla rozhodnutie o spaľovni. Obec žiada nové posúdenie vplyvov projektu
  • PS sa obracia na Brusel. Spojenie Unionu a Dôvery podľa hnutia môže zásadne zmeniť slovenské zdravotníctvo
Copyright 2026 — Aktualizované.sk. All rights reserved. Blogsy WordPress Theme
Prihlásiť sa