Obžalovaný Juraj H. nechcel Henryho úmyselne zabiť, kopol ho vraj iba jedenkrát

28. januára 2019

BRATISLAVA 28. januára (WebNoviny.sk) – Obžalovaný Juraj H. v kauze smrti filipínskeho občana Henryho Acordu pripúšťa spáchanie skutku, odmieta však úmysel zabiť.

Ako v pondelok uviedol pred Okresným súdom Bratislava I., celý skutok si presne nepamätá. V ten deň totiž navštívil firemný večierok svojho zamestnávateľa, kde vypil niekoľko pív.

Potom navštívil ešte niekoľko podnikov, kde pil pivo aj tvrdý alkohol. Navyše si predtým dal lieky na upokojenie, ktoré mu predpísala psychiatrička.

V súvislosti s útokom na Henryho uviedol, že si myslel, že nejakým spôsobom škodil dievčatám, s ktorými bol v meste.„Išli mi v hlave nejaké filmy,“ uviedol s tým, že Henryho mal za pasáka.

Boxer nosil ako talizman

Zároveň trvá na tom, že poškodeného kopol len jedenkrát. „Potom som volal políciu,“ povedal s tým, že poškodenému nechcel ani vážne ublížiť a už vôbec nie ho zabiť.

„Nie som žiadny agresor, nikto ma tak nepozná,“ uviedol s tým, že odmieta tvrdenia, že by bol rasista. Svoje konanie označil za primitívne, chce však byť podľa vlastných slov odsúdený spravodlivo a nie na základe medializovaných informácií.

Na otázku prokurátorky, koľko v čase skutku vážil, Juraj H. odpovedal, že medzi 115 až 118 kilogramov. Zdôraznil však, že si „v žiadnom prípade neuvedomoval nepomer síl“. Na otázku, prečo zo sebou nosil boxer, ktorý u neho našli policajti, uviedol, že išlo o talizman. „Nikdy som ho nepoužil,“ povedal.

Verejnosť z pojednávania nevylúčili

Juraj H. čelí obžalobe v súvislosti s napadnutím filipínskeho občana Henryho Seraficu Acordu z mája 2018. Incident sa odohral v sobotu 26. mája v skorých ranných hodinách na Obchodnej ulici v Bratislave.

Acorda sa vtedy zastal dvoch žien, ktoré obťažoval práve 28-ročný Juraj. Ten Acordu následne napadol a kopol ho do hlavy, na základe čoho Filipínec 31. mája zomrel v nemocnici. Podľa obžaloby došlo v súvislosti s kopnutím na zemi ležiaceho Henryho k zakrvácaniu do mozgu, čo spôsobilo ťažký opuch a následnú mozgovú smrť. Obhajca obžalovaného však spochybňuje kvalifikáciu skutku.

„Mám za to, že žaloba nebola podaná dôvodne, čo budeme v konaní preukazovať,“ vyhlásil. Na začiatku pojednávania tiež žiadal vylúčiť z pojednávacej miestnosti verejnosť, čomu súd nevyhovel.

Skutok prekvalifikovali na zabitie

Okresný prokurátor pôvodne pre Juraja H., prvotne obvineného pre ublíženie na zdraví v súbehu s trestným činom výtržníctva, nežiadal väzbu.

Keď však napadnutý zomrel, skutok prekvalifikovali na zabitie a dozor nad prípadom prevzal krajský prokurátor. Ten súhlasil s návrhom polície na väzobné stíhanie obvineného, čomu sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I vyhovel.

Juraj H. následne v decembri 2018 požiadal o prepustenie z väzby, čomu Okresný súd Bratislava I vyhovel. Prokurátorka však podala sťažnosť na Krajský súd v Bratislave, ktorý obžalovaného ponechal vo väzbe. Argumentoval pritom, že dôvody takzvanej preventívnej väzby u obžalovaného naďalej trvajú.

Pojednávanie na Okresnom súde Bratislava I pokračuje 19. marca výsluchom svedkov.

Viac k témam: #allforhenry, zabitie Filipínca v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Obžalovaný Juraj H. nechcel Henryho úmyselne zabiť, kopol ho vraj iba jedenkrát © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*