5 typov šéfiek: Ako s nimi vyjsť, aby vám to v práci klapalo?

19. januára 2020

O tejto práci ste snívala a teraz ju máte. Nič vám nebráni v tom sa do nej ponoriť a tešiť sa na prípadné povýšenie. Aj keď … Jeden malý problém by tu bol. Vaša šéfka. Viete, ako s ňou jednať, aby vás uznávala a v práci panovala dobrá atmosféra?

Poznáte svoju šéfku dobre? Viete, aké má pracovné priority? Ak chcete, aby vám to v práci klapalo, je potreba pochytiť, čo vaša šéfka chce a ako pracuje. Jej osobnosť nezmeníte, ale jej správanie k vám môžete. Predstavujeme vám päť typov šéfek, pred ktorými sa musíte správať obozretne. Je medzi nimi aj tá vaša?

Železná lady

Táto žena potrebuje uspieť – hlavne kvôli sebe. Chová sa skôr ako dozorkyňa než manažérka. Svojich podriadených nechce rozvíjať, naopak jej vyhovuje, keď nikto moc nevyčnieva. Žije tým, že svet je nespravodlivý, nerovnoprávny a mužom sa to musí poriadne natrieť. V práci veľa tlačí na pílu a je prehnane autoritatívna. Neustále ľuďom vracia niečo na prerobenie a vy sa ťažko bránite pocitu, že to nie je len kvôli demonštrácii moci.

Ako s ňou vyjsť? Kým vás počúva, snažte sa zistiť čo najviac podrobností o danej úlohe. Buďte spoľahlivá, konštruktívna, ale tiež ľahko asertívna – dajte jej najavo, že sa jej nebojíte. Uvidíte, že si získate rešpekt.

Intrigánka

V kolektíve svoj tím chvália, ale keď je s vami sama, kritizuje prácu jednotlivých ľudí, dokonca nahlas uvažuje, že sa s niektorým rozlúči. Je náladová a rada sa hrá a testuje ľudí v ich usilovnosť a lojalite. Stále hľadá nové obete.

Ako s ňou vyjsť? Poďakujte jej za jej pozornosť, rozhovor aj zaujímavé informácie, ale dajte jej jasne najavo, že je fér hovoriť priamo s človekom, o ktorom klebetia. Nabudúce takto môže hovoriť za chrbtom o vás. Schovávajte si všetky dáta, napríklad maily, aby ste mala dôkazy v prípade problému. Neintrigujte proti nej.

Včelia kráľovná

Prvým typom sú také, ktoré doslova klamú telom. Zvodné oblečenie len maskuje prísnu cárovnú, ktorá sa s nekompromisnou tvrdosťou vyrovná tým najsilnejším kolegom. To, že si sadla do riaditeľského kresla, je pre ňu výhra a nehodlá sa jej vzdať. Dobre si stráži, aby sa okolo nej neobjavila žiadna ďalšia schopná podriadená. Berie ju totiž ako ohrozenie. Druhý typ ste už tiež určite niekedy zažila. Poznávacím znamením je upnuté oblečenie, výrazné dekolty, krátke sukne, topánky výhradne na podpätku a miestami až karikován stereotypné ženské správanie, teda dôraz na slabosť, krehkosť až naivitu.

Ako s ňou vyjsť? Bude to ťažké. Akonáhle pocítia, že ste v niečom dobrá, jej správanie k vám sa výrazne zhorší. Ak ste ambiciózna, hľadajte si iný tím. Viete, že šéfka urobila chybu? Predneste faktické dáta a chcite, aby objasnila svoj pohľad na vec. Možno sa vám dostane rešpektu, že viete vniesť do vecí poriadok. Možno ale nie. Alebo sa staňte jednou z jej verných poddaných.

Kráľovná paniky

Zle plánuje, čo spôsobuje, že váš tím robí všetko na poslednú chvíľu a v strese, čo vyvoláva zmätky na pracovisku. Jej prácu sprevádza zbytočná nervozita, nevie zadávať úlohy, ale navyše zabúda zamestnanca informovať o dôležitých veciach.

Ako s ňou vyjsť? Dopredu by ste mali vedieť, akú časť svojej agendy musíte urobiť hneď a čo počká. Pýtajte sa nadriadených, aký postup navrhuje, aby ste neodkladné úlohy stihla v danom termíne. Taktiež ju môžete vytvoriť mesačný prehľad s uzávierkami a ďalšími dátami. Všetky dôležité veci preberajte na pravidelných poradách a pokiaľ možno ju nenápadne kontrolujte.

Puntičkárka

Perfekcionistka venuje všetku energiu na to, aby všetko bežalo ako po masle. Je to spoľahlivá, opatrná a svedomitá vedúci, ktorá stojí pevne na nohách. Lipnú na organizácii (času, práce, voľného času a vôbec všetkého), takže spontánnosť je pre ňu skoro sprosté slovo.

Ako s ňou vyjsť? Pýtajte sa konkrétne, aké úlohy máte dorobiť ako prvé. Hlavne sa nesnažte byť ako ona. Ako píše Simone Janson vo svojej knihe Ako nebyť perfektný, ale úspešný, ľudia so sklonom k ​​perfekcionizmu sú síce spravidla pracovití, cieľavedomí a priebojní, avšak hoci neustále siahajú na hranice svojich možností, stále berú rovnaký plat. “

Zdroj: zeny.cz, Pinterest

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*