Kauza Gorila sa vracia na začiatok. O sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu má rozhodnúť prokurátor, bol porušený zákon

17. apríla 2024

17.4.2024 (SITA.sk) – O sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu v kauze Gorila z roku 2022 má opätovne rozhodnúť krajský prokurátor. Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera totiž uznesením z 10. apríla zrušil ako nezákonné februárové uznesenia o zastavení trestného stíhania.

Zároveň zrušil aj obsahovo nadväzujúce uznesenie prokurátora bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry z marca, ktorým sám začal trestné stíhanie a vzniesol obvinenie finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi a spol. v kauze Gorila.

Zmena zrušením pôvodných uznesení

„Vzhľadom na zmenu, ku ktorej došlo zrušením jeho pôvodných uznesení, stratilo podklad,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Prokurátor zaniknutej špeciálnej prokuratúry zrušil vo februári uznesenie o vznesení obvinenia z dôvodu, že vyšetrovateľka bola v tom čase aj obecnou poslankyňou. Vyhodnotil to tak, že mala tým pádom prerušený výkon funkcie príslušníčky Policajného zboru SR.

Generálna prokuratúra však dospela k názoru, že „v prípade výkonu funkcie poslanca obecného zastupiteľstva za odmenu nejde o výkon volenej platenej funkcie, a teda počas jej trvania nedochádza k prerušeniu výkonu funkcie príslušníka Policajného zboru.“ Tento právny záver našiel svoje odraz aj v rozhodnutí prvého námestníka generálneho prokurátora, dodala Drobová.

Porušenie právnych noriem

Zdôraznila, že predmetom preskúmania veci prvým námestníkom generálneho prokurátora nebolo posúdenie dôvodnosti obvinenia Jaroslava Haščáka a spol. v kauze Gorila.

„Dôvodom zrušenia uznesení prokurátora bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry bolo výlučne porušenie procesných právnych noriem,“ uviedla. Kandera prikázal prokurátorovi krajskej prokuratúry, aby vo veci znovu konal a rozhodol o pôvodných sťažnostiach obvinených, podaných proti uzneseniu vyšetrovateľky o vznesení obvinenia z 23. novembra 2022. Obvinenie finančníka Jaroslava Haščáka a ďalších štyroch ľudí v kauze Gorila sa týka založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Viac k témam: hovorkyňa generálnej prokuratúry SR, Kauza Gorila, Sťažnosti, Zastavenie vyšetrovania
Zdroj: SITA.sk – Kauza Gorila sa vracia na začiatok. O sťažnostiach proti pôvodnému obvineniu má rozhodnúť prokurátor, bol porušený zákon © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*