Mimoriadna správa! Minister zdravotníctva: Plošné testovania už nebudú!

22. apríla 2021

Minister zdravotníctva to konečne vyslovil. Plošné testovania už nebudú. Kto sa bude po novom testovať PCR testami a ako sa budú zisťovať ohniská vírusu?

Minister zdravotníctva v rozhovore pre Denník N predstavil niekoľko dôležitých informácii. „Budem rád, keď mi povedia, že systém je pripravený, môžeme začať očkovať všetkých. Je to otázka dvoch až troch týždňov,“ povedal o otvorení čakárne pre všetky vekové kategórie. „Pri súčasnom množstve vakcín, ktoré by sme mali dostať, hovorme skôr do konca júna,“ odpovedal na otázku, kedy budú zaočkovaní všetci, čo chcú.


„Musíme byť pripravení na alternatívu úplne iného testovania a úplne iného manažovania pandémie. Dáta, ktoré teraz máme, budú využité, aby sme vedeli predpovedať, kde sa môže vytvoriť ohnisko nákazy. Plošné testovania nebudú,“ povedal v rozhovore pre Denník N minister ohľadom kontroverzného masového testovania Slovákov. Nakoniec dodal. že v tomto smere chce už dať Slovákom voľnosť.


„Pri zlepšení pandemickej situácie je to otázka možno dvoch či troch týždňov. Pracujeme aj na novinke – systéme monitoringu odpadových vôd. Takto by sme mohli postupovať. Úrad verejného zdravotníctva to začal, ale nebolo to dokončené. Malo to byť už dávno zavedené a budem na tom intenzívne pracovať. Z tohto systému budeme dostávať dáta o možných ohniskách a väčšiemu šíreniu infekcie. Na tie lokality sa budeme musieť zamerať veľmi širokým PCR testovaním.

Skialpinista odtrhol v Tatrách doskovú lavínu, ratovali ho leteckí aj horskí záchranári (foto)

10.5.2021 (Webnoviny.sk) - Pomoc záchranárov potreboval v nedeľu popoludní skialpinista pod Bachledovou štrbinou vo Vysokých Tatrách. Počas lyžovania odtrhol doskovú laví...


Testovať budeme PCR testami a iba v rizikových zónach. Z indikátorov v spodných vodách sa dá povedať, že napríklad v tejto dedine je nárast. Dá sa takto aj sekvenovať, o akú mutáciu ide. Vieme tak predpokladať, kde nastane problém a to veľmi skoro. Na túto lokalitu by sa zamerala aj činnosť hygienikov a epidemiológov. Veľká časť obyvateľstva, počítajme v stovkách až tisíckach, by bola testovaná PCR testami, ale len lokálne, kde by sme mali indíciu, že by mohlo dôjsť k zhoršeniu. Keď sa vírus dostane do tela, je vylučovaný, a to ešte predtým, ako sa pacient klinicky prejaví. Odpadové vody ukazujú, že niekde je úroveň vírusových častíc vyššia a nikto z nich nemusí mať ešte príznaky,“ uzavrel minister túto tému zaujímavými informáciami.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*