Priamo k úspechu: Ako si povedať v práci o viac peňazí?

19. januára 2020

Viete, že pracujete dobre, vo firme ste dlho a cítite, že by sa vám mal zvýšiť plat? Alebo ste dostali ponuku na skvelú prácu, len plat by ste si predstavovala väčšie? Či ste v jednej alebo druhej situácii, zoberte odvahu a povedzte si o vyšší plat. Prečo sa uspokojiť s málom, keď môžete mať viac.

Od koho iného si vziať príklad ako od úspešných ľudí. Aj tak mocná a úspešná žena, ako je Sheryl Sandberg, prvá dáma Facebooku, ktorá ho už dlhé roky riadi, sa spočiatku bála požiadať o vyšší plat: „Jednoducho som sa bála ukázať ostrejšie lakte, aby si spoluprácu nerozmysleli,“ priznáva Sheryl vo svojej knihe Oprite sa do toho a spomína na dobu, kedy získala pozíciu riaditeľky Facebooku. Ale práve vedieť požiadať o výhody, v tom je víťazstvo. Sama seba oceniť a ukázať šéfovi, ako si seba samotnú vážite. Stále sa bojíte, že to nedokážete? Existuje pár ťahov, ako sa to naučiť a zabezpečiť si vážne zaobchádzanie.

Konkurencia vám napovie

Úspechu predchádza plánovanie. Zistite si, ako si na pracovnom trhu stojíte. Pýtajte sa v pracovných agentúrach, tie majú veľký prehľad o platovom ohodnotení v rôznych profesiách. Viete, koľko berú muži na vašom poste? Rozhodne sa oplatí to vedieť. Keď si urobíte obrázok o platoch na vašej pozícii, budete potom vedieť, o koľko si môžete povedať. Pri samotnej žiadosti o vyšší plat spomeňte vaše pracovné úspechy za posledný rok.

Verte si

Bojíte sa, že keď si poviete o vyšší plat, že sa na vás budú pozerať skrz prsty či pôjdu s argumentami do protiútoku? Účelom rokovania je dosiahnuť svoje ciele a pôsobiť sympaticky. Buďte milá a ukážte, že vaša práca má hodnotu, o ktorej viete. Stojte si za svojím, ale buďte ochotná vyjednávať. Pri pohovore buďte pripravená a majte spísané vaše úspechy, čoho ste dosiahla a za akú cenu sa predávate. Keď navyše viete, že vás potrebujú, máte navrch a môžete určovať podmienky.

Trvajte na svojom

Až zaznie otázka, koľko peňazí si predstavujete, buďte pripravená. Napíšte si tri sumy: prvý zaplatí nájom, druhá je priemerná mzda vo vašom odbore a tretí vysnívaná. Začnite vyjednávať. Býva to beh na dlhú trať, ale nepoľavte a buďte pozitívny. Bojujte pre firmu, ukážte ochotu, že nastúpite ihneď, ak sa dohovoríte na plate. Keď nie za vašu vysnívanú sumu, pýtajte sa na benefity.

Dôležitá je odmena aj bez peňazí

Vždy nejde len o peniaze. Forma odmeny, ktorá vám pomáha k úspechu, môže byť aj iná. Služobné vozidlo, telefón, práca z domu, viac dní dovolenky. Môžu vám vyhovieť aspoň tak? Ak pri otázke zvýšenia platu počujete rázne nie, skúste to touto cestou. Ak sa dohodnete, nezabudnite bonusy spísať, aby sa nestalo, že sa na nich za mesiac zabudne.

Zdroj: LIVEDaj vedieť svojím priateľom

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*