Remišová: Na pomoc samosprávam s migračnou krízou pôjde z eurofondov 127 miliónov eur (video)

17. februára 2023

17.2.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR pomáha samosprávam zvládnuť migračnú krízu. Ministerstvo vyhlási pre 1 447 miest a obcí špeciálnu výzvu vo výške 127 miliónov eur, ktorá je určená na podporu samospráv pri riešení utečeneckej krízy vyvolanej útokom Ruska proti Ukrajine. Pomoc pôjde z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Informovala o tom poverená vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí). Tlačovú správu s jej stanoviskom poskytol odbor komunikácie MIRRI SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nápor na pleciach samospráv

„Ukrajina už rok čelí barbarskej agresii zo strany Ruskej federácie, ktorá má za následok miliardové škody a obrovské straty na ľudských životoch. Táto situácia sa nás bytostne dotýka. Slovensko od začiatku stojí pri našich susedoch v ich boji za slobodu a pomáha ľuďom, ktorí utekajú pred hrôzami vojny,“ uviedla Remišová s tým, že poskytli útočisko desaťtisícom ľudí, pomohli ukrajinským rodinám, poskytli im základnú pomoc a zázemie.

„Slováci ukázali veľké srdce. Nápor migračnej krízy od začiatku ležal v drvivej miere na pleciach samospráv. Sľúbili sme, že spravíme všetko pre to, aby sme im pomohli aj z eurofondov,“ dodala. Tento sľub môžu po dlhých vyjednávaniach, hlavne na pôde Európskej komisie, dnes splniť.

„Až 127 miliónov eur z nášho programu pôjde na dodatočnú pomoc samosprávam, ktoré od februára minulého roka poskytli utečencom z Ukrajiny starostlivosť a strechu nad hlavou,” informovala Remišová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prihlásiť sa môžu stovky miest a obcí

Do výzvy sa bude môcť v najbližších dňoch prihlásiť 1 447 slovenských miest a obcí vrátane Bratislavského kraja.

„Paušálna podpora za prijatie jednej osoby s dočasným útočiskom je 100 eur na týždeň, najviac na obdobie 26 týždňov. Na jedného prijatého utečenca tak dostane obec či mesto maximálne 2 600 eur,“ vysvetlilo MIRRI SR.

Rezort ďalej vysvetlil, že samosprávy môžu žiadať o príspevok ako kompenzáciu za poskytnutie pomoci utečencom v niekoľkých oblastiach. Ide o základnú materiálnu pomoc, materiálnu pomoc pre deti a zdravotne hendikepovaných, poskytovanie potravín a stravy, dopravu, zdravotnú či psychologickú pomoc, zabezpečenie potrebnej administratívy a informovanie a taktiež tlmočenie a prekladateľské služby.

Pripravujú aj ďalšie formy pomoci

„Tu sa naša pomoc z eurofondov nekončí. Z programu IROP pripravujeme aj národný projekt za 117 miliónov pre štátne orgány, ktoré tiež poskytli pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou. Okrem toho štát pripravuje ďalšie schémy podpory – z programov Ľudské zdroje a Integrovaná infraštruktúra a určené budú aj pre mimovládne organizácie, ktorých dobrovoľníci s veľkým nasadením pomáhajú ľuďom z Ukrajiny,“ vyhlásila Remišová a vyjadrila radosť z toho, že Komisia vypočula výzvy rezortu, ktoré jej adresovali hneď po začiatku vojny na Ukrajine.

„Už vlani v marci som na samite ministrov vo Francúzsku vyzvala, aby Slovensku a ďalším štátom, ktoré čelia utečeneckej kríze v prvej línii, bolo umožnené flexibilné využitie eurofondov na jej riešenie. Tá pomoc je teraz tu,” doplnila. Podľa rezortu umožnila Európska komisia Slovensku využiť na riešenie migračnej krízy eurofondy na základe svojho opatrenia FAST-CARE. Z nevyužitých eurofondov z dobiehajúceho programového obdobia na to Slovensko využije celkovo 315 miliónov eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ministerstvo tiež informovalo, že od marca do novembra prijal Banskobystrický kraj viac ako štyritisíc registrovaných utečencov, Bratislavský kraj viac ako 13-tisíc, Košický kraj takmer 5,3 tisíca, Nitriansky kraj viac ako 5,2 tisíca, Prešovský kraj 5,7 tisíca, Trenčiansky kraj viac než štyri tisíc a Trnavský kraj prijal takmer 4,8 tisíca registrovaných utečencov.

Viac k témam: Eurofondy, migračná kríza, Predseda strany Za ľudí, rusko-ukrajinský konflikt, Utečenci migranti
Zdroj: SITA.sk – Remišová: Na pomoc samosprávam s migračnou krízou pôjde z eurofondov 127 miliónov eur (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*